Největší hvězdy stolního fotbalu

Ano, jsou to velké hvězdy historie stolního fotbalu. Nebo jinak fotbálku, či foosballu. A tito hráči byli největšími hvězdami ve zlaté éře fotbálku z druhé poloviny sedmdesátých let minulého století. Tehdy se v USA pořádali turnaje s odměnami běžně ve výši 250 tisíc dolarů. A největší tunaje tzv. Foosball tour lákaly na prize money ve výši víe než milión dolarů. A to se bavíme o dolaru mnohem vyšší hodnoty, než je ta dnešní.

Don Jewell - hvězda stolního fotbalu

Don Jewell pocházel z texaského Arlingtonu, kde hrával v podniku jménem Fun Palace. Don byl původně boxer, ale poranil si levou ruku, což vedlo k tomu, že si vybudoval velmi neobvyklou, ale neskutečně účinnou zbraň: střelbu z pětky pravou rukou! 

„Nikdy předtím ani potom jsem už něco takového neviděl. Jeho střely z pětky byly tak přesné a tvrdé jako střely kohokoliv jiného z trojky, přičemž používal velmi náročné kombinace jako stažky, odtahovačky, příklepy nahoru dolů, různé ťukačky, vracečky, dokonce dvojité vracečky – a vždy byl schopen to narvat do té nejmenší možné díry.“
Toto o něm napsal Johny Lott v bibli historie fotbálku World Table-Soccer Almanach.

Don Jewell nezažil přímo zlatou dobu fotbálku, jeho kariéra skončila ještě před polovinou 70. let. Prostě mu fotbálek zakázala rodina, a tak Don nejel do Denveru na turnaj Elitche Garden, který paradoxně nastartoval stolní fotbal jako regulérní sport.

Příště si povíme o velkých hvězdách zlaté éry fotbálku a především o zrození nového "texaského stylu" fotbálku.